Molnar Fabry a tourbillon od Clareta

27. Říjen 2012

Mezi prezentacemi značek jako Chopard, Bvlgari, Longines a další, které se nedávno uskutečnily v Praze, nezapadlo ani představení novinky od slovenské dvojice Molnar Fabry. Důvod je zřejmý, šlo o výjimečný kus s kalibrem od švýcarského mistra Christophe Clareta. Tourbillon Art Deco Mysterious je skutečný originál.

Jde o jediný kus, který je zasazen do pouzdra z bílého zlata, řemínek je francouzský z modré krokodýlí kůže, rovněž box z kořenového dřeva je elegantní. Ale to stále chodíme jaksi „okolo“ toho nejpodstatnějšího. Skeletonu, který vytvořila dvojice Michal Molnár a Igor Fábry na základě strojku Christophe Clareta. Jde o minutový tourbillon s unikátním systémem ručního nátahu, kdy se při něm celý strojek uvnitř pouzdra otáčí. Celkový dojem je výjimečný.

Celá idea tohoto kusu vznikla při návštěvě slovenské dvojice manufaktury mistra Clareta ve Švýcarsku. Mistr hodinář, odborník na tourbillony a minutové repetice, který už znal jejich práce, souhlasil se společným dílem. On dodá tři strojky a dvojice z Banské Bystrice provede jejich skletonizaci a vloží do pouzdra. Vše odladí. Tak vznikl zatím první kus, po němž přijdou následně další dva. První má již svého majitele, přesto, že jde zjevně o nejdražší kus hodinek jaký byl zatím na Slovensku a Čechách vytvořen.

Následovat budou stejně unikátní dva kusy, jejichž design teprve vzniká. Po pražské prezentaci se zdá, že první kupec už má zájem. Má to i svoji věcnou logiku, cena tohoto kusu je zhruba na polovině toho, co stojí Opus 2 Harry Winston se stejným strojkem (nikoliv ale skletonizovaný), v pouzdře ze stejného materiálu. Navíc slovenský unikát je naprosto jediný. Druhý takový už nevznikne. Další dva budou opět originály, jediné kusy na světě. Budeme se na ně těšit.

Článek byl převzat z magazinu Casopis-hodinky.cz.

Fotografie: Jiří Čermák - reportážní fotografie.