Vulcain,
hodinky amerických prezidentů

22. listopadu 2009, Rychnov nad Kněžnou

Příchod každé nové značky na český trh je na místě vítat potleskem, no, a když jde o proslulou značku, jakou bezesporu je švýcarský Vulcain, má téct šampaňské. Přesně tak to také bylo.

Doslova před pár dny byla v hotelu Panorama v Rychnově nad Kněžnou ve východních Čechách oficiálně uvedena na náš trh švýcarská značka, která má za sebou 151 let dlouhou tradici. Zastoupení získal Hubert Sediwy a syn, Hodiny-Klenoty. Důvod, proč zástupce tradiční hodinářské rodinné firmy zvolil právě Vulcain je nasnadě.

Můžeme postupně ohýbat prsty na ruce – pro její historii. Například 32 let po vzniku uvedl Vulcain model kapesních hodinek La Vallée de l'Arve. Šlo o mimořádný kus hned z mnoha hledisek. Tyto zlaté masivní hodinky měly smaltovaný dekorativní motiv na svém pouzdře. Technika je u firmy používána dodnes a nyní už toto umění zvládne jen málo mistrů. Zároveň kapesní hodinky měly minutovou repetici a věčný kalendář. Dnes je tento kus součástí firemního muzea. Velkou sbírku starožitných hodin značky má také pravnuk zakladatele pan Michele Ditisheim.

Další symbolicky ohnutý prst – technika. Značka Vulcain se proslavila tím, že jako první uvedla v roce 1947 model náramkových hodinek s mechanickým alarmem nazvaný podle charakteristického zvuku Cricet (tedy cvrček). Ostatně tento zvuk si můžete poslechnout sami. Stačí jen kliknout na příslušnou ikonu. Jistě budete souhlasit, že je to mimořádně výrazný zvuk.

Třetím důvodem zájmu o Vulcain jistě budou složité komplikace. V roce 2005 například značka uvedla první model kombinující mechanický alarm a tourbillon.

Čtvrtý ohnutý prst – vlastní kalibry. Poslední, a to letošní novinkou, je uvedení dalšího vlastního strojku V-21. Tentokrát je s automatickým nátahem. Takže zase světové prvenství – automat a alarm.

No a pátým důvodem je jistě design, kvalita, omezené série (celková roční produkce dosáhne letos 3000 kusů)… Ale to už tím pádem není „pět P“, ale více. Tolik jich Vulcain prostě má. Přesvědčil nás o tom i generální ředitel společnosti pan Bernard Fleury, který přiznal, že pověst výrobce hodinek pro prezidenty jim velmi pomáhá. V historii USA se postupně stalo nepsaným pravidlem, že hlavy této země používaly hodinky Vulcain s alarmem. Tak je tomu i nyní a model věnovaný Baracku Obamovi má dokonce nový zvuk alarmu. Zákazníci tam mohou být buzeni stejně jako muž č. 1.

Článek byl převzat z magazinu Casopis-hodinky.cz.